piec kuzniecowa

Piec Kuzniecowa: ekologia i wydajność.

Rosyjski inżynier Igor Kuzniecow opracował i spopularyzował urządzenia grzewcze, które charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością. Pomysł opiera się na idei Swobodnego Ruchu Gazów, która wykorzystuje naturalny ruch nagrzanych gazów nie wymuszając drogi, którą mają podążać spaliny.

Zasada Swobodnego Przepływu Gazów

Ciepłe gazy są lżejsze, zatem unoszą się do góry, zimne zaś opadają w dół. Ta prosta zasada uczona już w szkole podstawowej jest główną ideą pieców opracowanych przez Kuzniecowa. Nie wymuszamy więc dla spalin wąskiej drogi (kanału) do komina, tylko dajemy im pewną swobodę. Dzięki temu najcieplejsze gazy unoszą się w komorze, oddając swoją energię cieplną odpowiednio dobranym materiałom akumulacyjnym, a następnie, po zmniejszeniu temperatury, oddają miejsce nowym gorącym gazom, a same przygotowaną dla nich drogą wędrują do komina.

Suchy szew

Kolejną cechą charakterystyczną m.in. dla pieców Kuzniecowa jest tak zwany suchy szew, czyli pionowa wąska szczelina między paleniskiem a komorą. Dzięki takiemu rozwiązaniu palenisko wraz z pierwszą komorą jest połączone, co usprawnia oddzielanie zimnych gazów od cieplejszych, a – jak wspomnieliśmy wyżej – chłodniejsze gazy (które oddały już większość ciepła) mogą dzięki temu swobodnie powędrować do komina. Według badań Igora Kuzniecowa, zastosowane przez niego rozwiązania dają gwarancję uzyskania bardzo wysokiej wydajności urządzeń grzewczych – ponad 90%!

Jak mogą wyglądać piece Kuzniecowa?

W Polsce powszechnie buduje się konstrukcje dwukomorowe (ważące przeważnie 1,5-2 tony), w których pierwsza komora znajduje się na wysokości paleniska. Dzięki  temu najcieplejsze gazy ogrzewają materiał akumulacyjny  w dolnych partiach pieca. Górna komora również się nagrzewa, choć już nie tak mocno, jak dolna część pieca. Daje to lepsze rozłożenie temperatur wokół pieca, a co za tym idzie: bardziej efektywne ogrzewanie pomieszczeń niż w przypadku klasycznych pieców kanałowych, w których najwyższe temperatury osiąga się w górnych warstwach pieca.

Piece budowane w technologii Igora Kuzniecowa mogą jednak przybierać przeróżne formy. Idea została opracowana w mroźnej Rosji, gdzie popularne są ogromne konstrukcje. Zasada Swobodnego Przepływu Gazów daje bowiem wysoką elastyczność w projektowaniu urządzeń, które mogą zawierać wiele ścianek, komór, dodatkowych ławek, czy leżanek. Konstrukcje mogą ogrzewać małe domy, jak i wielorodzinne budynki. Mogą służyć do pieczenia, gotowania czy ogrzewania sauny (tego typu piec zbudowany przez samego Igora Kuzniecowa można zobaczyć w siedzibie naszej Akademii w Łaziskach).

Piec Kuzniecowa fot. Piotr Batura

Z czego budujemy piece Kuzniecowa?

Popularnym materiałem używanym do budowy urządzeń grzewczych zgodnie z zasadami Kuzniecowa jest cegła czerwona. To ceglane realizacje możemy najczęściej spotkać w Polsce, czy w Rosji. Jednak piec wykonany zgodnie z zasadami opracowanymi przez rosyjskiego inżyniera może powstać z wszelkich pozostałych materiałów zduńskich, takich jak kafle, płyty szamotowe, płyty kamienne itp. Ważne są właściwości akumulacyjne materiałów, ponieważ podstawowym ich zadaniem jest absorbowanie ciepła i oddawanie go poprzez promieniowanie podczerwone, które jest najzdrowszą formą ogrzewania.

Ekologia

Połączenie paleniska z pierwszą komorą (suchy szew) jak i swobodny przepływ gazów wpływają na czystość procesu spalania. Zgodnie z licznymi badaniami przeprowadzonymi przez instytuty w kilku krajach piece Kuzniecowa są niemal bezemisyjne – oczywiście pod warunkiem wykorzystania odpowiedniej biomasy (drewno liściaste o wilgotności poniżej 20%) i właściwej techniki rozpalania (palimy od góry!). Ekologia to nie tylko niska emisyjność, ale także ekonomia. Dzięki sporej masie akumulacyjnej urządzenia, jak i dużej efektywności procesu spalania możemy zaoszczędzić na koszcie paliwa, jakim jest drewno. Już niewielka ilość tej biomasy wystarczy na ogrzewanie pomieszczenia/domu przez wiele godzin.

Kolejną zaletą urządzeń Kuzniecowa jest niska temperatura spalin wychodzących do komina. Dzięki temu mamy pewność, że maksymalna porcja ciepła zostaje w domu, a nie „uchodzi w komin”. Jest to także urządzenie przyjazne kominom, które zużywają się w mniejszym stopniu niż np. przy kominkach.

Czy są jakieś słabe strony tych urządzeń?

Jeśli szukamy urządzenia do ogrzania np. domku letniskowego, w którym bywamy tylko raz na jakiś czas, piec taki nie będzie dobrym rozwiązaniem. Urządzenia te potrzebują kilku godzin do uzyskania odpowiedniej temperatury, a więc nie nagrzeją zbyt szybko wychłodzonych pomieszczeń. Piece Kuzniecowa idealne są do pomieszczeń, w których życie toczy się przez cały sezon grzewczy. Idealnie, gdy piec rozpalimy w pierwsze chłodne jesienne dni i przez cały sezon grzewczy codzienni w nich palimy (a zazwyczaj wystarczy tylko jedno rozpalenie porcji drewna na 24 godziny). Ich duża bezwładność nie jest rekomendowana do pomieszczeń, w których szybko i znacząco chcemy podnieść temperaturę.

Zapraszamy Cię na kurs, który odbędzie się w Naszej Akademii Zduństwa 24-28 czerwca 2024 r. (poniedziałek – piątek).

Dlaczego warto posiadać taki piec?

Urządzenia zaprojektowane zgodnie z zasadami opatentowanymi przez Igora Kuzniecowa są bardzo wydajne. Pozwalają niewielką porcją drewna ogrzać duże pomieszczenia. Dzięki opracowanej metodzie swobodnego przepływu gazów możemy zrealizować nawet najbardziej wymyślne urządzenia, które mogą przybierać różnorodne kształty. Już najprostsze konstrukcje pozwalają skutecznie ogrzać nasze domy, upiec golonkę, czy wygrzać plecy na leżance. Ale możemy stworzyć też ogromne konstrukcje, które są w stanie ogrzać wielkie pomieszczenia, sale weselne, a nawet całe kościoły.

Pobierz za 0 zł

Słowniczek Zduński to obowiązkowa lektura każdego zduna!

Uzupełnij swoje dane i odkryj 60 pojęć, które powinien znać każdy zdun. Egzemplarz słowniczka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.

Kim jesteśmy?

Na co dzień prowadzimy Akademię Zduństwa, w ramach której szkolimy z budowy pieców, kuchni kaflowych oraz kominków. Pod swoje skrzydła bierzemy pasjonatów oraz amatorów sztuki zduństwa i dzielimy się z nimi naszym know-how, aby mogli samodzielnie zbudować symbol „ogniska domowego”.

W skład naszego zespołu wchodzą: Piotr Batura – mistrz zduński z dziada pradziada…. od 40 lat prowadzi działalność w branży zduńskiej i kominkarskiej, propagator wielu ogólnopolskich inicjatyw branżowych, mających na celu popularyzację kultury ogniowej i palenia drewnem. Właściciel Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej, zarejestrowanego w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Ekspert techniki grzewczej oraz autor najbardziej
technicznego bloga o kominkach i piecach (www.blog.kominki-batura.pl) oraz Dawid Kozar – mistrz zduński, zdun w czwartym pokoleniu, właściciel marki ZDUNAR zajmującej się budowaniem pieców, kuchni i kominków. A także restaurowaniem zabytkowych urządzeń grzewczych. Członek Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, propagator dzielenia się tajemną wiedzą zduńską. Wizjoner, poświęca mnóstwo czasu i energii idei stworzenia nowego ładu w zduństwie.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?