budowa kuchni kaflowej

Budowa kuchni kaflowej – dlaczego warto mieć piec kaflowy w nowym domu?

Piec kaflowy to nie tylko źródło ciepła, ale również piękny element dekoracyjny, który dodaje wnętrzom charakteru i niepowtarzalnego klimatu. Wiele osób decyduje się na jego budowę w swoim domu z powodów praktycznych i estetycznych. Czy warto mieć kuchnię kaflową? Jak ją zbudować? Przeczytaj wpis i sprawdź.

Kuchnia kaflowa, piec kaflowy – czym jest?

Piece kaflowe to tradycyjne rozwiązania oparte na kaflach, glinie, cegle szamotowej i okuciach żeliwnych. Jednym z rodzajów takiego niezawodnego “reliktu przeszłości” jest kuchnia kaflowa, służąca do gotowania i pieczenia wszelkiej maści potraw.

Kafle są tu nie tylko elementem ozdobnym, ale również pełnią funkcję grzewczą – są nagrzewane poprzez gorące spaliny, a następnie uwalniają ciepło do pomieszczenia. Taki rodzaj kuchni był i jest budowany przez zduna. 

Obecnie, osoba przeszkolona przez zduna, sama może wybudować sobie taki piec. Na rynku dostępne są kursy organizowane przez Akademię Zduństwa, które pokazują jak w bezpieczny sposób wykonać swoje pierwsze urządzenie grzewcze.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę pieca kaflowego w swoim domu?

Powody praktyczne

Piec kaflowy to wciąż jedno z najskuteczniejszych i najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła. Ponadto daje on poczucie niezależności od dostaw energii elektrycznej czy gazu, co jest szczególnie ważne w przypadku awarii sieci czy blackoutu. Warto pamiętać, że w piecu kaflowym można palić drewnem, co jest tańsze od ogrzewania gazowego, węglowego czy elektrycznego. Dodatkowo warto wspomnieć, że drewno jest opałem ekologicznym, bo należy do odnawialnych źródeł energii.

Powody estetyczne

Piec kaflowy to nie tylko źródło ciepła, ale także piękny element wystroju. Jego elegancki, tradycyjny design doskonale wpisuje się w charakter wnętrza i dodaje mu przytulności. Wiele osób decyduje się na jego budowę, aby nadać swojemu domowi unikatowego i oryginalnego charakteru. Takie dzieło może być wybudowane we wszelkich kształtach, kolorach oraz może posiadać niezliczoną ilość wzorów kafli. 

Budowa kuchni kaflowej – kafle, cegły, wentylacja – o czym powinien pamiętać zdun?

Projektowanie pieca kuchennego jest bardzo ważnym etapem – nie tylko musi być on funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu, ale również powinien pasować do stylu i charakteru pozostałych elementów wyposażenia kuchni, jadalni czy salonu. Zdun, który buduje kuchnie, może dostosować ją do wymagań klienta, tak aby była nietuzinkową ozdobą domu.

W takim trzonie kuchennym można zainstalować różne urządzenia, takie jak płyta indukcyjna (a nawet gazowa), piekarnik elektryczny, wymiennik wodny, a w innych przypadkach nawet mikrofalówkę czy ekspres do kawy (do zabudowy). 

Konstrukcja takiego urządzenia jest zbudowana z materiałów odpornych na oddziaływanie wysokich temperatur, takich jak żeliwo czy ceramika, co zapewnia trwałość i bezpieczeństwo.

Jak samemu zbudować tradycyjny piec kuchenny?

Budowa pieca w obecnych czasach stała się luksusem, lecz jest to inwestycja na wiele lat. Koszt postawienia tradycyjnej kuchni kaflowej zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych. 

Dużym wydatkiem jest koszt wykonania przez profesjonalnego zduna. Nieskomplikowane kuchnie kaflowe można wykonać samemu, po przeszkoleniu i pod nadzorem profesjonalnych zdunów. Chcesz się tego nauczyć?

Zapraszamy Cię na kurs, który odbędzie się w Naszej Akademii Zduństwa 24-27 października 2024r. (czwartek – niedziela).

Budowa kuchni kaflowej – podsumowanie

Kuchnia kaflowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie tradycyjne i naturalne podejście do gotowania. Poza tym, dzięki swoim właściwościom grzewczym, jest ona bardziej energooszczędna i ekologiczna niż inne rodzaje kuchni (np. blaszane angielki). Warto również wspomnieć, że takie kuchnie są oryginalnym meblem, dodającym uroku i charakteru każdemu domostwu.

Chcesz zbudować własną kuchnię? 

Kliknij w link i zapisz się na kurs budowy kuchni kaflowej

Pobierz za 0 zł

Słowniczek Zduński to obowiązkowa lektura każdego zduna!

Uzupełnij swoje dane i odkryj 60 pojęć, które powinien znać każdy zdun. Egzemplarz słowniczka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.

Kim jesteśmy?

Na co dzień prowadzimy Akademię Zduństwa, w ramach której szkolimy z budowy pieców, kuchni kaflowych oraz kominków. Pod swoje skrzydła bierzemy pasjonatów oraz amatorów sztuki zduństwa i dzielimy się z nimi naszym know-how, aby mogli samodzielnie zbudować symbol „ogniska domowego”.

W skład naszego zespołu wchodzą: Piotr Batura – mistrz zduński z dziada pradziada…. od 40 lat prowadzi działalność w branży zduńskiej i kominkarskiej, propagator wielu ogólnopolskich inicjatyw branżowych, mających na celu popularyzację kultury ogniowej i palenia drewnem. Właściciel Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej, zarejestrowanego w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Ekspert techniki grzewczej oraz autor najbardziej
technicznego bloga o kominkach i piecach (www.blog.kominki-batura.pl) oraz Dawid Kozar – mistrz zduński, zdun w czwartym pokoleniu, właściciel marki ZDUNAR zajmującej się budowaniem pieców, kuchni i kominków. A także restaurowaniem zabytkowych urządzeń grzewczych. Członek Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, propagator dzielenia się tajemną wiedzą zduńską. Wizjoner, poświęca mnóstwo czasu i energii idei stworzenia nowego ładu w zduństwie.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?