Jak wyczyścić piec kaflowy z sadzy i popiołu?

‘Kafloki’ od stuleci towarzyszyły naszym przodkom. Bez względu na pogodę za oknem, dom – w którym stał piec, zawsze był ciepłym domem. W powietrzu unosił się zapach podpłomyków, a wieczorami cała rodzina gromadziła się w pobliżu paleniska. Barwne opowieści, przekazywane z pokolenia na pokolenie, rozbrzmiewały przy akompaniamencie trzaskającego drewna w “kafloku”. Też taki masz, jednak nie wiesz, jak go czyścić i konserwować, by przetrwał pokolenia? Z tego artykułu się tego dowiesz.

Dlaczego warto mieć piec kaflowy w domu?

Decydując się na jego zakup, decydujemy się na kultywowanie pięknej tradycji. Decydujemy się także na budowanie wspomnień w gronie najbliższych oraz odnajdywanie piękna każdej chwili. Piec nie tylko ogrzewa, ale staje się pretekstem do wspólnego spędzania czasu.

Czy regularne czyszczenie pieca jest ważne?

Dzięki właściwej konserwacji może on służyć przez długie lata, ogrzewając kolejne pokolenia. Właśnie dlatego przekazuję poniżej informacje, które w przystępny sposób pokażą, jak właściwie zajmować się piecem. Stosowanie się do porad, pozwoli cieszyć się nim przez lata. 

Jak wyczyścić kafle?

Stosowanie detergentów oraz wody nie jest najlepszym pomysłem – wilgoć nie jest naszym sprzymierzeńcem. Może ona uwidocznić ryski na powierzchniach ceramicznych oraz doprowadzić do popękania fug. Do czyszczenia kafli najlepiej więc używać suchej bawełnianej szmatki lub ręczników papierowych. W ten sposób powierzchnia pieca zachowa czystość, bez przyspieszania procesu erozji.

Jak wyczyścić piec kaflowy z popiołu? Jak dbać o palenisko?

Usuwanie popiołu może być zadaniem nieco kłopotliwym – łatwo wzbija się on bowiem w powietrze i jest lepki, przez co zatyka filtry w tradycyjnych odkurzaczach. Są jednak możliwości wybrnięcia z tej sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem są specjalne odkurzacze kominkowe, pozwalające na bezpyłowe usunięcie pozostałości po spalanym materiale.

Wyposażone w specjalne końcówki, umożliwiają wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc w piecu. Często nadają się one także do pracy jako zwykły odkurzacz, czyniąc tym samym czyszczenie pieca jeszcze mniej kłopotliwym. Innym rozwiązaniem jest separator popiołu. Ten specjalny zbiornik podłączany jest do zwykłego odkurzacza. Separator umożliwia efektywne zasysanie nie tylko popiołu, lecz także trocin, szkła i innych suchych odpadów, dzięki czemu znajdzie szerokie zastosowanie w każdym domu. Warto jednak pamiętać, że popiół posiada świetne właściwości izolacyjne i nawet wiele godzin po wygaśnięciu ognia mogą się w nim znajdować małe, żarzące się węgielki.

Używając plastikowych urządzeń, należy więc zadbać o to, aby temperatura sprzątanego popiołu nie przekraczała 40 stopni. W przypadku braku odpowiednio przystosowanego odkurzacza, do czyszczenia paleniska najlepiej używać przyrządów takich jak metalowa szufelka, zmiotka oraz pogrzebacz. Po wyczyszczeniu paleniska popiół należy przechowywać w metalowym pojemniku z pokrywą. Może być on także wykorzystywany jako nawóz dla roślin, jeśli pochodzi z czystego drewna. 

Popiół powinien być usuwany regularnie – jego dłuższe zaleganie w szufladzie popielnika może doprowadzić do korozji. Nie warto przesadzać z dokładnością jego usuwania – pozostawione w palenisku niedopałki ułatwiają bowiem kolejne rozpalenia pieca. Bardzo dokładne czyszczenie komory przyda się jednak przed i po sezonie grzewczym. Należy wtedy starannie skontrolować stan paleniska. Wszelkie uszkodzenia należy natychmiast naprawić.

Gromadzenie się sadzy – zasady czyszczenia pieca kaflowego i szyby drzwiczek.

Decydując się na piec wyposażony w szklane drzwiczki, bierzemy pod uwagę ich niekwestionowane zalety – walory estetyczne palącego się drewna, czy też możliwość bezproblemowego kontrolowania intensywności spalania. 

Aby jednak cieszyć się plusami szklanych drzwiczek, ich regularne czyszczenie jest nieodzowne. Zazwyczaj dość szybko pokrywają się bowiem sadzą i śladami spalania. 

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które przeznaczone są specjalnie do walki z tego typu zabrudzeniami. Przy ich doborze warto zwrócić uwagę na to, czy preparat nie zawiera w sobie cząstek ściernych – mogą one doprowadzić do porysowania szyby.  Środek należy nanosić na zimną powierzchnię, używając do tego wilgotnej ściereczki. 

Aby właściwie wyczyścić piec lub kuchnię kaflową nie wystarczy tylko otworzyć wyczystki i wygarnąć popiół. Należy szczotką wyczyścić kanały oraz rurę łączącą urządzenie z kominem. Do tej ostatniej czynności często trzeba zdjąć sufit pieca kaflowego tzw. dekę.

Jak należy czyścić przewody kominowe, by nie wzywać kominiarza?

Zarówno czyszczenie przewodów kominowych (raz na trzy miesiące), jak i przeglądy kominiarskie (raz w roku) powinny być wykonywane przez wykwalifikowaną osobę – przeglądy może wykonywać tylko uprawniony kominiarz, czyścić możemy sami. Warto mieć przygotowane do tego odpowiednie narzędzia (specjalne metalowe szczotki kominiarskie i kule lub nakładki na wiertarkę) oraz właściwie przygotowany komin, wyposażony w stosowne wyczystki.

Podsumowanie

Ten artykuł to dużo treści, ale przede wszystkim wartościowej treści. Nie będziemy więc przedłużać i w razie potrzeby pozostajemy do Twojej dyspozycji.

Chcesz zbudować nowy piec kaflowy lub kuchnię kaflową?

Zapisz się na: Kurs budowy kuchni kaflowej

Chcesz zlecić renowację pieca?

Skontaktuj się z nami tutaj: Konserwacja pieców kaflowych

Pobierz za 0 zł

Słowniczek Zduński to obowiązkowa lektura każdego zduna!

Uzupełnij swoje dane i odkryj 60 pojęć, które powinien znać każdy zdun. Egzemplarz słowniczka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.

Kim jesteśmy?

Na co dzień prowadzimy Akademię Zduństwa, w ramach której szkolimy z budowy pieców, kuchni kaflowych oraz kominków. Pod swoje skrzydła bierzemy pasjonatów oraz amatorów sztuki zduństwa i dzielimy się z nimi naszym know-how, aby mogli samodzielnie zbudować symbol „ogniska domowego”.

W skład naszego zespołu wchodzą: Piotr Batura – mistrz zduński z dziada pradziada…. od 40 lat prowadzi działalność w branży zduńskiej i kominkarskiej, propagator wielu ogólnopolskich inicjatyw branżowych, mających na celu popularyzację kultury ogniowej i palenia drewnem. Właściciel Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej, zarejestrowanego w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Ekspert techniki grzewczej oraz autor najbardziej
technicznego bloga o kominkach i piecach (www.blog.kominki-batura.pl) oraz Dawid Kozar – mistrz zduński, zdun w czwartym pokoleniu, właściciel marki ZDUNAR zajmującej się budowaniem pieców, kuchni i kominków. A także restaurowaniem zabytkowych urządzeń grzewczych. Członek Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, propagator dzielenia się tajemną wiedzą zduńską. Wizjoner, poświęca mnóstwo czasu i energii idei stworzenia nowego ładu w zduństwie.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?