Jak zbudować kuchnię kaflową w nowym domu – 5 błędów, których należy się wystrzegać

Planujesz budowę kuchni kaflowej w nowym domu? Materiały kupione? Wszystko  już zaplanowane? Świetnie. Pamiętaj, jednak że materiały i zarys projektu to nie wszystko. Przeczytaj wpis i poznaj 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas budowy każdego pieca kaflowego.

Jak zbudować kuchnię kaflową?

Tego nie da się opisać w krótkim tekście. Dlatego specjalnie na taką potrzebę opracowaliśmy specjalny kurs dla początkujących, który przygotuje Cię teoretycznie i praktycznie do tego zadania. Dowiesz się:

  • jak dobrać materiały, ich rozszerzalność i zastosowanie
  • gdzie kupić materiały w dobrej cenie
  • jakie narzędzia i maszyny są potrzebne do pracy
  • jak wymierzyć piec, aby docinać jak najmniej kafli, łatwo łapać kąty, układać/licować kafle, klinować kafle, wiązać (klamrować kafle), murować wnętrza, murować kanały, montować drzwiczki żeliwne, montować piekarnik, montować wyczystki, montować ramę kuchenną, a na końcu bezpiecznie podłączać do różnych przewodów kominowych oraz fugować.

Kliknij w link i sprawdź program kursu: Kurs budowy kuchni kaflowej

Jak NIE budować pieca kaflowego czy kuchni kaflowej?

Gdy przerobisz kurs, dowiesz się mnóstwa rzeczy na temat tego, jak wybudować kuchnię kaflową lub piec kaflowy. Jednak by przygotować Cię w 100% do realizacji poniższych prac, opowiemy również o tym, jak NIE działać, by nie narobić sobie problemów. Sprawdź 5 najczęściej popełnianych błędów podczas budowy.

  1. Budowa pieca bez projektu

Zanim zaczniesz budowę swojej kuchni lub pieca, musisz pamiętać o jego zaprojektowaniu. Nie muszą to być rysunki wykonane przez profesjonalistę, jednak musisz pamiętać, że dobrze i czytelnie zaprojektowany piec to gwarancja końcowego sukcesu. 

W przypadku prostego urządzenia czasem wystarczy zwykły rysunek, który możesz wykonać sam. Nanieś potrzebne wymiary na szkic. Dzięki temu będziesz miał „ściągę” podczas budowy.

  1. Kuchnia kaflowa nie powstanie, gdy źle dobierzesz i obliczysz materiały

Zanim zaczniesz budować, sprawdź czy masz pod ręką odpowiednie materiały. Podczas tworzenia projektu zrób listę, na której znajdzie się np. liczba cegieł, kafli, odpowiednia ilość zaprawy zduńskiej lub szamotowej, gliny, piasku itp. – czyli wszystkie materiały, których potrzebujesz do pracy. 

Jeśli zbierzesz odpowiednią ilość materiałów do budowy, wtedy Twoja realizacja będzie przebiegać bez przeszkód, a Ty nie będziesz musiał przerywać pracy i jechać po budulec.

  1. Budowa pieca kaflowego bez odpowiednich narzędzi się nie uda

Narzędzia to podstawa w Twojej pracy. Bez niektórych z nich będzie Ci po prostu ciężko wykonać zaplanowane zadanie, a czasami stanie się to wręcz niemożliwe. Niezbędna będzie szlifierka, a najlepiej piła do cięcia na mokro, mała kielnia, kilka poziomic o różnych długościach, mieszadło i kastra do zaprawy, młotek murarski oraz gumowy czy podstawowe narzędzia pomiarowe.

  1. Pilnuj wymiarów, bo ciężko będzie spasować elementy metalowe

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas pracy jest zbyt mały nacisk na pilnowanie wymiarów budowanego pieca czy kuchni. Może to wydaje się banalne, ale wielu początkujących budowniczych nie zwraca szczególnej uwagi na wszystkie możliwe piony, poziomy, długości, szerokości, wysokości czy przekątne. Pamiętaj, że poziomica to Twój sprzymierzeniec.

  1. “Jestem początkującym zdunem, ale wszystko wiem. To proste rzeczy… “ Na pewno?

Nikt nie wie wszystkiego. Bywa, że zdun z 40-letnim doświadczeniem dzwoni do kolegów, aby poradzić się w sprawach zawodowych. Jeśli nie jesteś pewien, jak wykonać poszczególne elementy pieca nie bój się poprosić o pomoc bardziej doświadczone osoby. Zawsze możesz skontaktować się ze zdunami z Akademii Zduństwa, którzy udzielą Ci niezbędnych porad i wskazówek.

Jak zbudować kuchnię kaflową – podsumowanie.

Teraz wiesz, jak działać i jak NIE działać. Jeśli nadal masz wątpliwości, to zapraszamy do kontaktu. Chętnie opowiemy Ci o tym, co jest ważne podczas budowy. A jeśli chcesz już dziś postawić pierwszy krok w kierunku budowy kuchni kaflowej lub pieca kaflowego w swoim domu to ponownie zachęcamy do zapisu na Kurs budowy kuchni kaflowej. Wystarczy kliknąć. Do zobaczenia!

Pobierz za 0 zł

Słowniczek Zduński to obowiązkowa lektura każdego zduna!

Uzupełnij swoje dane i odkryj 60 pojęć, które powinien znać każdy zdun. Egzemplarz słowniczka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.

Kim jesteśmy?

Na co dzień prowadzimy Akademię Zduństwa, w ramach której szkolimy z budowy pieców, kuchni kaflowych oraz kominków. Pod swoje skrzydła bierzemy pasjonatów oraz amatorów sztuki zduństwa i dzielimy się z nimi naszym know-how, aby mogli samodzielnie zbudować symbol „ogniska domowego”.

W skład naszego zespołu wchodzą: Piotr Batura – mistrz zduński z dziada pradziada…. od 40 lat prowadzi działalność w branży zduńskiej i kominkarskiej, propagator wielu ogólnopolskich inicjatyw branżowych, mających na celu popularyzację kultury ogniowej i palenia drewnem. Właściciel Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej, zarejestrowanego w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Ekspert techniki grzewczej oraz autor najbardziej
technicznego bloga o kominkach i piecach (www.blog.kominki-batura.pl) oraz Dawid Kozar – mistrz zduński, zdun w czwartym pokoleniu, właściciel marki ZDUNAR zajmującej się budowaniem pieców, kuchni i kominków. A także restaurowaniem zabytkowych urządzeń grzewczych. Członek Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, propagator dzielenia się tajemną wiedzą zduńską. Wizjoner, poświęca mnóstwo czasu i energii idei stworzenia nowego ładu w zduństwie.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?