Budujemy piec akumulacyjny na drewno – rozgrzewamy serducha w Kątach Wrocławskich

Cześć, z tej strony Dawid Kozar z Akademii Zduństwa i dziś jesteśmy nieopodal Wrocławia w gminie Kąty Wrocławskie.

Działa się tutaj przykra sytuacja z rodziną, nie będę jej opisywał, ale skrzyknęliśmy absolwentów w Akademii Zduństwa – chłopaków z dobrymi serduchami aby razem z nami zbudowali tej rodzinie piec. 

Dlaczego akurat piec? Ponieważ jest to najtańsze źródło ogrzewania.

Będzie to urządzenie grzewcze na podstawie stalowo-szamotowego rdzenia i szamotowej akumulacji spiętej kątownikami.

Zatem, jak będzie wyglądał nasz pierwszy dzień?

Wyburzymy sobie ściany pomiędzy dwoma pomieszczeniami tak aby piec i jego ciężar był oparty na ścianie nośnej, ponieważ stropy są drewniane i nie wiadomo jaką mają nośność. A tak jesteśmy zabezpieczeni przed tym, że może piec nam wpaść do sąsiada.

Kolejną rzeczą, którą będziemy robić pierwszego dnia to montaż paleniska podbudowy fundamentu oraz uzbrajanie tegoż oto pieca.

Dnia drugiego zajmiemy się montażem akumulacji, podłączeniem do komina naszego pieca oraz spięcie go w takie specjalne klamry. Równocześnie pierwszego i drugiego dnia chłopaki będą skręcać kanały z płyt krzemianowo-wapiennych o dużym przekroju, który będzie transportował ciepłe powietrze z obudowy pieca do dwóch najdalszych pomieszczeń oraz łazienki.

Dnia trzeciego zajmiemy się wykańczaniem. 

Wytniemy podłogę, podłączymy powietrze z zewnątrz oraz zrobimy zabudowę szamotową. Zasiadkujemy i przygotujemy pod własną aranżację.

Piotr Batura, który koordynuje działania zduńskie w tym miejscu, ma niesamowicie wielkie serducho, naprawdę!

Gość przywiózł własnymi samochodami cały materiał. Skrzyknął chłopaków. Jesteśmy tutaj, pomagamy i każdy z nas po prostu układając cegiełkę cieszy się niesamowicie, że ta kilkuosobowa rodzina w końcu będzie mogła zagrzać swoje serducho przy tym piecu.

Dziękujemy, pozdrawiamy i życzymy wszystkiego dobrego.

Pobierz za 0 zł

Słowniczek Zduński to obowiązkowa lektura każdego zduna!

Uzupełnij swoje dane i odkryj 60 pojęć, które powinien znać każdy zdun. Egzemplarz słowniczka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.

Kim jesteśmy?

Na co dzień prowadzimy Akademię Zduństwa, w ramach której szkolimy z budowy pieców, kuchni kaflowych oraz kominków. Pod swoje skrzydła bierzemy pasjonatów oraz amatorów sztuki zduństwa i dzielimy się z nimi naszym know-how, aby mogli samodzielnie zbudować symbol „ogniska domowego”.

W skład naszego zespołu wchodzą: Piotr Batura – mistrz zduński z dziada pradziada…. od 40 lat prowadzi działalność w branży zduńskiej i kominkarskiej, propagator wielu ogólnopolskich inicjatyw branżowych, mających na celu popularyzację kultury ogniowej i palenia drewnem. Właściciel Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej, zarejestrowanego w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Ekspert techniki grzewczej oraz autor najbardziej
technicznego bloga o kominkach i piecach (www.blog.kominki-batura.pl) oraz Dawid Kozar – mistrz zduński, zdun w czwartym pokoleniu, właściciel marki ZDUNAR zajmującej się budowaniem pieców, kuchni i kominków. A także restaurowaniem zabytkowych urządzeń grzewczych. Członek Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, propagator dzielenia się tajemną wiedzą zduńską. Wizjoner, poświęca mnóstwo czasu i energii idei stworzenia nowego ładu w zduństwie.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?