kuchnia murowana z cegły krok po kroku

Jak zbudować piec kuchenny z cegły łącząc tradycję i nowoczesność?

Czy marzyłeś kiedyś o ciepłej i stylowej kuchni, w której nowoczesność przeplata się z wyjątkową atmosferą dawnych czasów? Ten szczególny klimat można stworzyć stawiając ceglany piec kuchenny. Niezwykła barwa cegieł jest estetyczna i ponadczasowa, przez co idealnie wkomponowuje się w panujące trendy dekoracji wnętrz, bez względu na chwilową modę. 

Murowana kuchnia z czerwonej cegły – dlaczego warto ją mieć? 

jak zbudować piec kuchenny z cegły

Piec kuchenny z cegły klinkierowej, to nie tylko praktyczne rozwiązanie, lecz również elegancki element dekoracyjny. 

Nawiązujące do tradycji i historii piece kuchenne, w połączeniu ze współczesnymi dodatkami sprawiają, że pomieszczenia nabierają nowego, ekstrawaganckiego stylu. To co piec z cegieł może Ci zagwarantować to przyjemne ciepło, iskrzące drewno i wyjątkowy zapach wypełniający wnętrze domu. Możesz być pewien, że filiżanka herbaty lub szklanka whiskey ze znajomymi będzie smakowała zupełnie inaczej w takim otoczeniu.

Poza walorami estetycznymi murowana kuchnia z czerwonej cegły jest również rozwiązaniem jak najbardziej praktycznym. Dobrze zbudowany piec chlebowy pozwoli na  przygotowanie wyjątkowych i smacznych potraw. Grill, wędzarnia, piekarnik i wysokie temperatury w palenisku sprawią, że gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością, a nie tylko smutnym obowiązkiem. 

Tradycyjny piec kuchenny z cegły klinkierowej – czy można zbudować go samemu? 

Znając już zalety kuchni z cegieł, zapewne zastanawiasz się, czy do budowy pieców kaflowych lub ceglanych możesz zabrać się samodzielnie? W tym miejscu pocieszę Cię, ponieważ konstrukcję takiego pieca jak najbardziej możesz postawić samemu. 

kuchnia murowana z cegły

Niestety nie jest to aż tak proste, jakby się mogło wydawać. Kuchnia ceglana musi być odpowiednio zaprojektowana i wykonana, aby utrzymanie właściwego przepływu ciepłych gazów w jej wnętrzu było możliwe. 

Nim przystąpisz do murowania musisz najpierw pozyskać odpowiednią wiedzę na temat konstrukcji pieców. Najprostszym i najszybszym sposobem, aby to osiągnąć jest odbycie kursu online. Dzięki niemu otrzymasz skondensowaną i praktyczną wiedzę od mistrzów zduńskich.

Kuchnia murowana z cegły krok po kroku – wybrać kurs online czy uczyć się na błędach? 

Zapewne niewielka garstka osób posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby postawić piec kaflowy samemu. Przypuszczalnie jednak grupa takich fachowców jest bardzo mała. Pozostali śmiałkowie mają do dyspozycji filmy na YouTube, poradniki, blogi lub kursy online. 

piec kuchenny z cegły klinkierowej

Z powyższych opcji, kurs budowy kuchni ceglanej online wydaje się najrozsądniejszym wyborem i to z kilku względów: 

  • Oszczędność czasu – zaprojektowanie i budowa pieca wymaga odpowiedniej wiedzy. Można ją zdobyć samemu, jednak wymaga to czasu i samozaparcia. W kursie masz profesjonalną wiedzę w jednym miejscu.
  • Oszczędność pieniędzy – z jednej strony kurs kosztuje, z drugiej strony dzięki niemu unikniesz błędów, oszczędzając tym samym na materiałach i ewentualnych poprawkach. 
  • Bezpieczeństwo – osoby użytkujące urządzenia grzewcze mogą być szczególnie narażone na niebezpieczeństwo w sytuacji, gdy takie urządzenie zostało źle zaprojektowane, wykonane niezgodnie ze sztuką lub niewłaściwie włączone do przewodu dymowego. Zastosowanie się do wskazówek z kursu, ochroni Cię przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.  
  • Praktyczne porady budowa pieca to jedno, ale trzeba go również odpowiednio użytkować. Dzięki kursowi dowiesz się jak należy wykorzystywać sprzęty kuchenne oraz jak dbać o nowowybudowaną kuchnię, aby służyła Ci długie lata.

Ceglana kuchnia – najważniejsze informacje

Jeżeli jest taka sposobność, warto zaplanować budowę pieca już na etapie projektowania domu. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca oraz umożliwi dopasować kuchnię do naszych potrzeb. Jeżeli natomiast takiej możliwości nie mamy, musimy uwzględnić aspekty związane z podłączeniem pieca do komina, nośności stropów oraz swobodnego dostępu do kuchni.  

budowa kuchni z cegły

W pierwszym kroku kuchnia ceglana powstaje na papierze. Projekt to bardzo ważny etap prac. To tutaj decydujemy o tym, jak nasz piec będzie docelowo wyglądał. W tym etapie projektujemy m.in. konstrukcję blatu oraz  obliczamy ilość cegły szamotowej i zaprawy do spoinowania, potrzebnych w trakcie budowy. 

kuchnia murowana z cegły krok po kroku

Kolejny etap to budowa. Można ją zlecić zdunowi (koszt pracy zduna to ok. 7000 zł). Można także samemu postawić piec wykorzystując potrzebne narzędzia. W tym wariancie musimy jednak mieć na względzie brak doświadczenia i możliwość popełnienia błędu. Możemy również skorzystać z kursu online, który krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces budowy.

Ostatni etap to schnięcie. Zbudowana kuchnia po około dwóch tygodniach nadaje się do użytku. 

Czy piec Kuzniecowa jest kuchnią ceglaną? 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy piec Kuzniecowa może służyć jako kuchnia ceglana? Otóż odpowiedź brzmi: niekoniecznie, ale jest ciekawy sposób na połączenie tych dwóch elementów, o którym zaraz Ci opowiem.

Piec Kuzniecowa, nazwany tak od imienia jego rosyjskiego wynalazcy Igora Kuzniecowa, to prawdziwe dzieło inżynierskie. Charakteryzuje się on swobodnym przepływem gazów, co oznacza, że gazy mogą swobodnie krążyć bez potrzeby przeciskania się przez wąskie kanały, jak ma to miejsce w tradycyjnych piecach.

Co łączy piec Kuzniecowa z tradycyjnym piecem kuchennym? 

Odpowiedź jest prosta: cegła. Ten materiał świetnie akumuluje ciepło, co sprawia, że jest idealny zarówno do budowy pieca, jak i kuchni. Cegła jest także bardzo przystępna cenowo. W przeciwieństwie do droższych kafli, uszkodzenie cegły to niewielki koszt – około 1 zł za sztukę, podczas gdy kafel może kosztować od 70 zł do nawet 200 zł.

A teraz coś, co może Cię zainteresować: czy wiedziałeś, że można zbudować kuchnię ceglaną, która będzie integralną częścią pieca Kuzniecowa? Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z kuchni ceglanej, nawet jeśli w palenisku pieca nie pali się ogień. Cała konstrukcja nagrzewa się równomiernie, więc możesz przygotować obiad i jednocześnie ogrzać piec. W bardzo zimne dni, można dodatkowo użyć paleniska pieca, by zapewnić jeszcze więcej ciepła.

Jak myślisz, czy taka kombinacja mogłaby ułatwić Ci życie i wprowadzić przytulną atmosferę do Twojego domu?

Budowa kuchni z cegły czy z kafli – która opcja lepsza?

Obie kuchnie pięknie się prezentują i pod kątem efektywności grzewczej nie odstają od siebie. Wszystko zależy od naszych upodobań. Wykonany zgodnie ze sztuką piec ceglany, nie jest gorszy energetycznie od pieca oblicowanego kaflami.

murowana kuchnia z czerwonej cegły

Natomiast to co zdecydowanie przemawia na korzyść pieca ceglanego to cena, bowiem koszt cegieł powinien zamknąć się w okolicach 1000 zł., podczas gdy koszt budowy kuchni kaflowej może oscylować w granicach 7000 zł. 

Kuchnia murowana z cegły – wady i zalety

Dobrze zbudowany piec kuchenny pasuje do większości wnętrz. Możemy go mieć zarówno w tradycyjnej jak i w nowoczesnej kuchni. Poniżej zestawiliśmy ze sobą najważniejsze wady i zalety kuchni z cegieł. 

Zalety

  1. Trwałość – kuchnie z cegły są znane z ich wytrzymałości i długowieczności. Cegła jest materiałem odpornym na działanie wysokich temperatur i może służyć przez wiele lat. 
  2. Efektywność termiczna – cegła ma zdolność do gromadzenia ciepła, dzięki czemu może utrzymywać stabilne temperatury w kuchni przez dłuższy czas po wygaśnięciu ognia. 
  3. Estetyka – kuchnie z cegły dodają rustykalnego uroku i charakteru każdemu pomieszczeniu. Mogą być także dostosowywane do różnych stylów aranżacji wnętrz.

Wady:

  1. Duży rozmiar – chcąc budować kuchnię z cegieł musimy mieć na uwadze dostępne miejsce. W porównaniu do obecnych urządzeń stosowanych w kuchni, jest to największa wada. 
  2. Duża waga – kuchnie z cegły poza rozmiarem, również dużo ważą. Czasami przed postawieniem kuchni, trzeba będzie sprawdzić wytrzymałość stropu.
  3. Trudność budowy – jak wspomnieliśmy powyżej, piec ceglany można postawić samemu, jednak wymaga to określonej wiedzy, czasu i pewnych umiejętności manualnych. 

Zapoznaj się z naszym kursem online, dzięki któremu wybudujesz kuchnie ceglaną samodzielnie.

Podsumowanie

Budowa pieca ceglanego to bez wątpienia znakomity pomysł na ożywienie swojej kuchni.  Do realizacji tego przedsięwzięcia należy jednak odpowiednio się przygotować. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, nerwy i pieniądze. 

Pobierz za 0 zł

Słowniczek Zduński to obowiązkowa lektura każdego zduna!

Uzupełnij swoje dane i odkryj 60 pojęć, które powinien znać każdy zdun. Egzemplarz słowniczka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.

Kim jesteśmy?

Na co dzień prowadzimy Akademię Zduństwa, w ramach której szkolimy z budowy pieców, kuchni kaflowych oraz kominków. Pod swoje skrzydła bierzemy pasjonatów oraz amatorów sztuki zduństwa i dzielimy się z nimi naszym know-how, aby mogli samodzielnie zbudować symbol „ogniska domowego”.

W skład naszego zespołu wchodzą: Piotr Batura – mistrz zduński z dziada pradziada…. od 40 lat prowadzi działalność w branży zduńskiej i kominkarskiej, propagator wielu ogólnopolskich inicjatyw branżowych, mających na celu popularyzację kultury ogniowej i palenia drewnem. Właściciel Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej, zarejestrowanego w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Ekspert techniki grzewczej oraz autor najbardziej
technicznego bloga o kominkach i piecach (www.blog.kominki-batura.pl) oraz Dawid Kozar – mistrz zduński, zdun w czwartym pokoleniu, właściciel marki ZDUNAR zajmującej się budowaniem pieców, kuchni i kominków. A także restaurowaniem zabytkowych urządzeń grzewczych. Członek Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, propagator dzielenia się tajemną wiedzą zduńską. Wizjoner, poświęca mnóstwo czasu i energii idei stworzenia nowego ładu w zduństwie.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?