kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni

Kuchnia kaflowa w nowoczesnej kuchni

Kuchnie kaflowe to majstersztyk zduńskiego rzemiosła. Od wieków stanowiły one serce domu, zapewniając ciepło i strawę jego mieszkańcom. Dzisiaj, tradycyjny piec kaflowy w nowoczesnej odsłonie, chociaż stanowi swojego rodzaju dobro luksusowe, jest coraz bardziej pożądany i doceniany. 

Wygląda na to, że wielu ludzi ponownie zaczęło dostrzegać zalety kuchni z kafli i to nie tylko ze względu na wyjątkowy wystrój pomieszczenia. Kuchnie kaflowe mają bowiem wiele innych zalet o których dowiecie się z dalszej części artykułu.

Piec kaflowy w nowoczesnej kuchni – rosnąca popularność 

Dawnymi laty piece kaflowe były chętnie wykorzystywane w niemal wszystkich mieszkaniach, zaspokajając przez setki lat podstawowe potrzeby człowieka. Wraz z rozwojem miejskich sieci ciepłowniczych oraz alternatywnych źródeł ogrzewania, kominek kaflowy zaczynał stopniowo odchodzić do lamusa. 

Na przestrzeni ostatnich lat, sytuacja ta zaczęła się jednak zmieniać. Wiele osób zaczęło się zastanawiać czy warto mieć piec kaflowy w domu, a rosnąca liczba ich zwolenników, jednoznacznie pokazuje, że trend ten się umacnia.

Nowoczesna kuchnia kaflowa coraz częściej zaczęła gościć w nowoczesnych wnętrzach i to z wielu powodów. 

  • Estetyka – w aranżacjach nowoczesnych designerów kuchnia kaflowa stanowi wyjątkowy element ozdobny, umożliwiający stworzenie praktycznej i funkcjonalnej kuchni w rustykalnych klimatach. Warte podkreślenia jest to, że z pomocą odpowiedniej farby możemy nasz piec pomalować np. w kolorze ecru, wiśni, bieli i wielu, wielu więcej. Płytki z połyskiem natomiast nadadzą naszemu wnętrzu naturalny efekt wystawności. 
  • Praktyczność – estetyka jest oczywiście ważna, jednak kuchnie kaflowe powstały i były udoskonalane w konkretnym celu. Miały one zapewniać ciepło i pożywienie. To było główne ich zadanie. Od tamtego czasu wiele w tej kwestii się nie zmieniło. Dodatkowo kuchnie z piecem chlebowym pozwalają na wypiek przepysznego chleba domowej roboty oraz  pizzy o wyjątkowym smaku. 
  • Bezpieczeństwo – do niedawna mało kto brał pod uwagę tę funkcjonalność związaną z piecem kaflowym. Jednakże w czasach niepewności wynikającej z problemów w dostępie do surowców i grożącymi nam black-outami, piec kominkowy może odegrać istotną rolę w zapewnieniu nam bezpieczeństwa. Wystarczy mieć drewno i już mamy zapewnione źródło ciepła oraz możliwość przygotowania potraw. Ponadto piec kuchenny z podkową zapewni nam również ciepłą wodę w instalacji. 

Czy kuchnie kaflowe mogą posiadać piec chlebowy ? 

Ogrodowy piec chlebowy usytuowany u kogoś na podwórku lub na działce to nikogo raczej nie zaskoczy, pytanie jednak czy kuchnia kaflowa również może mieć piec do wypieku chleba. Odpowiedź jest jedna… zdecydowanie tak!!!

nowoczesna kuchnia z piecem kaflowym

Piec chlebowy w kuchni kaflowej to fantastyczne rozwiązanie umożliwiające wypiekanie wybornego chleba i pizzy. Wysokie temperatury i równomierne rozprowadzanie powietrza wewnątrz pieca chlebowego sprawia, że skórka chleba jest idealnie wypieczona. 

Czy samodzielna budowa pieca kaflowego jest możliwa? 

Wydawać by się mogło, że piec kaflowy z piekarnikiem wykonywany jest wyłącznie na indywidualne zamówienie i do jego budowy koniecznie musimy wynająć zduna, jednak nie jest to do końca prawdą. Do budowy pieca kaflowego w pomieszczeniu mogą również przystąpić osoby bez wieloletniego doświadczenia. Zapewne zastanawiacie się jak to możliwe? 

Uczęszczając na kurs budowy kuchni kaflowej z powodzeniem można zbudować swoją własną, bezpieczną i w pełni funkcjonalną kuchnię kaflową od podstaw. Korzystając z doświadczenia i doradztwach mistrzów zduńskich kursanci przyswajają niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, która pozwoli im zbudować wymarzony piec. 

Kurs stacjonarny to ponadto wyjątkowa okazja na wymianę doświadczeń i poznanie interesujących ludzi o podobnym zamiłowaniu. To także okazja do poznania prawdziwych mistrzów w swoim fachu. Rozmowa i wspólna praca ze zdunem z dziada pradziada, to bezcenna lekcja i możliwość odkrycia tajników tego jakże niezwykłego zawodu.

Warto również pamiętać, że kominki, piece i kuchnie kaflowe są urządzeniami grzewczymi, co oznacza, że w trakcie ich budowy musimy zachować szczególną ostrożność. Błąd na każdym etapie prac, od projektu począwszy, przez stawianie konstrukcji, po podłączenie gotowego pieca do przewodów dymowych może wiązać się z tragicznymi w skutkach konsekwencjami. Dlatego też, jeżeli decydujemy się na samodzielną budowę kuchni kaflowej warto, aby wykonywanie prac odbywało się pod okiem doświadczonego zduna. 

piec kaflowy kuchenny nowoczesny

Tradycyjny piec kaflowy kuchenny – nowoczesny design w rozsądnej cenie

Argumentów przemawiających za tym dlaczego warto mieć w domu kaflowy piec kuchenny jest wiele. Została jeszcze jedna kwestia do omówienia… ile taka kuchnia może kosztować? 

Oczywiście wiele zależy od naszej wyobraźni i od tego w co byśmy chcieli wyposażyć naszą kuchnię. Większa kuchnia oznacza większe wydatki. Również osadzenie w kuchni pieca chlebowego, piekarnika czy płyty indukcyjnej generuje dodatkowe koszty. 

Koszt postawienia tradycyjnej kuchni kaflowej zaczyna się od kilkunastu tysięcy złotych. Znaczny udział w tej cenie stanowi koszt pracy zduna. Chcąc ograniczyć te koszty można zdecydować się na samodzielną budowę po odbyciu kursu budowy kuchni kaflowej

Co prawda to rozwiązanie wiążę się z koniecznością opłacenia kursu, jednak z drugiej strony odchodzi nam największy wydatek czyli praca zduna. Ponadto jest to również lepsza opcja, niż gdybyśmy całość prac chcieli wykonać samodzielnie. Nadzorujący nas zdun zadba bowiem o to, abyśmy kupili materiał w jak najlepszej cenie, a także jak najlepiej i jak najoszczędniej go wykorzystali. 

Podsumowanie

Praktyczność kuchni kaflowej objawia się w jej wielofunkcyjności – może służyć nie tylko do gotowania, ale także jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu. Ponadto, kuchnia kaflowa jest niezawodna w przypadku zaniku prądu, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Tradycyjna kuchnia kaflowa łączy w sobie urok dawnych czasów z funkcjonalnością, co czyni ją atrakcyjnym wyborem dla nowoczesnych wnętrz.

Pobierz za 0 zł

Słowniczek Zduński to obowiązkowa lektura każdego zduna!

Uzupełnij swoje dane i odkryj 60 pojęć, które powinien znać każdy zdun. Egzemplarz słowniczka otrzymasz w wiadomości na swoją skrzynkę mailową.

Kim jesteśmy?

Na co dzień prowadzimy Akademię Zduństwa, w ramach której szkolimy z budowy pieców, kuchni kaflowych oraz kominków. Pod swoje skrzydła bierzemy pasjonatów oraz amatorów sztuki zduństwa i dzielimy się z nimi naszym know-how, aby mogli samodzielnie zbudować symbol „ogniska domowego”.

W skład naszego zespołu wchodzą: Piotr Batura – mistrz zduński z dziada pradziada…. od 40 lat prowadzi działalność w branży zduńskiej i kominkarskiej, propagator wielu ogólnopolskich inicjatyw branżowych, mających na celu popularyzację kultury ogniowej i palenia drewnem. Właściciel Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej, zarejestrowanego w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Ekspert techniki grzewczej oraz autor najbardziej
technicznego bloga o kominkach i piecach (www.blog.kominki-batura.pl) oraz Dawid Kozar – mistrz zduński, zdun w czwartym pokoleniu, właściciel marki ZDUNAR zajmującej się budowaniem pieców, kuchni i kominków. A także restaurowaniem zabytkowych urządzeń grzewczych. Członek Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, propagator dzielenia się tajemną wiedzą zduńską. Wizjoner, poświęca mnóstwo czasu i energii idei stworzenia nowego ładu w zduństwie.

Może zainteresują Cię również inne artykuły?